JAROSŁAW KAMIŃSKI

Pisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest autorem trzech powieści: Rozwiązła znalazła się na liście bestsellerów Empiku, a Program III Polskiego Radia, Magazyn Literacki „Książki” i portal WP.pl zaliczyli ją do najważniejszych wydarzeń literackich 2012 r. W 2015 wydał powieść Wiwarium. Portal onet.pl uznał ją za jedną z dziesięciu najbardziej zaskakujących książek poruszających temat katastrofy w Smoleńsku. Najnowszą powieść autora, Tylko Lola, wielu recenzentów, w tym tygodnik „Polityka”, uznało za najlepszą polską książkę 2017 roku.

Jarosław Kamiński jest współscenarzystą serialu HBO "Pakt 2" (reż. L. Dawid) i trzeciego sezonu serialu HBO "Bez Tajemnic" (reż. A. Holland i K. Adamik). Film krótkometrażowy "3xLove" (reż. O. Chajdas) z jego scenariuszem zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Los Angeles Independent Film Festival Award 2016 i na Festiwalu Oddalenia 2016 w Dublinie. W 2011 r. podczas Max Ophuels Preis Festival w Saarbrücken odbyła się premiera niemieckiego filmu "Nachmieter", którego również był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Obecnie Kamiński pracuje nad nowymi projektami filmowymi Rafaela Lewandowskiego (reżysera nagradzanego filmu Kret) oraz Grzegorza Packa.

Jako Wielebny Kamiński autor opublikował zbiór radykalnych esejów kazań Jak nie dać się ogłupić (pierwsza e-książka sprzedawana w polskim internecie). Sztuki Kamińskiego, m.in. "Szczęśliwego Nowego ‘67", "Proces Johnnego D." i "Selekcja", były publikowane i nagradzane, a także wystawiane lub prezentowane w formie czytań w wielu teatrach w Polsce. Kamiński pisał również eseje, m.in. do pisma sieciowego dwutygodnik.com.

fot: A. Georgiew

Powiązane wydarzenia

18/08/2018 14:30

NOGAŚ NA PLAŻY