REMIGIUSZ GRZELA

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie wykładał. Pisarz, dramaturg. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. zbiorów rozmów Rozum spokorniał, Hotel Europa, Wolne, Obecność, wywiadów-rzek Joanna Penson. Dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy (nominacja do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej), Marian Kociniak. Spełniony, Krafftówna w krainie czarów, To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny, a także książek reporterskich Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było, Wybór Ireny (o brawurowej łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska (tytuł Książki Roku 2017 przyznany przez Magazyn Literacki Książki) i powieści Bądź moim Bogiem i Złodzieje koni. Kilkakrotnie nominowany do nagród dziennikarskich, w tym Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu TVN „Polska Pawła Jasienicy”.

Jest stałym autorem miesięcznika „Zwierciadło”. Dwukrotnie stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli w Warszawie. Autor wystawianych sztuk teatralnych i adaptacji, m.in. „Patty Diphusa” wg Pedro Almodovara (monodram Ewy Kasprzyk, reż. Marta Miłoszewska) , „Uwaga – złe psy!” (monodram Małgorzaty Rożniatowskiej, reż. Michał Siegoczyński), „Błękitny diabeł” (monodram Barbary Krafftówny, reż. Barbara Krafftówna i Józef Opalski), „Oczy Brigitte Bardot” (wykonanie Barbara Krafftówna i Marian Kociniak, reż. Maciej Kowalewski), „First Lady” (Teatr Radia TOK FM, reż. Andrzej Piszczatowski).

W listopadzie 2017 prapremierę w Teatrze Studio miał monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” (wykonanie i reżyseria Ewa Błaszczyk).

Za najważniejsze z wyróżnień uznaje Honorowy Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim” przyznany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej za przeciwdziałanie antysemityzmowi, rasizmowi i ksenofobii. A także Medal za Zasługi dla Starogardu Gdańskiego, skąd pochodzi. 

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

17/08/2018 16:30

PORTRETY

18/08/2018 15:30

DYSKRETNY UROK LITERATURY FRANCUSKIEJ

19/08/2018 18:00

VARIA