20.05.2019

H/HISTORIA

CYKL FESTIWALOWYCH SPOTKAŃ

H/historia czyli Wielka Historia przeplatająca się z subiektywnymi historiami zwykłych ludzi to cykl pięciu spotkań podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

Naszymi gośćmi będą:

Grzegorz Gauden, autor książki  Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 (wyd. Universitas), która jest pierwszym obszernym studium poświęconym temu wydarzeniu.

Małgorzata Rejmer opowie o swej reportażowej książce o komunistycznej Albanii Błoto słodsze niż miód (wyd. Czarne), za którą otrzymała Paszport Polityki 2019.

Joanna Ostrowska. Jesienią zeszłego roku ukazała się jej książka Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (wyd. Marginesy) , która jest pierwszą książką, poświęconą w całości przemocy seksualnej w okresie wojny.

Olga Wiechnik w swoim reportażu Posełki. Osiem pierwszych kobiet (Wydawnictwo Poznańskie) przypomniała postacie pierwszych ośmiu posłanek do Sejmu Ustawodawczego 1919 roku

Maciej Zaremba Bielawski  i jego książka Dom z dwiema wieżami (wyd. Karakter) to z kolei próba rekonstrukcji jego rodzinnej historii, dotąd pełnej przemilczeń.

Powiązane wydarzenia