11.03.2019

Szirin Ebadi, Reni Eddo-Lodge, Lijia Zhang, Ntailan Lolkoki na Literackim Sopocie

Tegoroczna edycja festiwalu ‘’Literacki Sopot’’ oddaje hołd kobietom, walczącym o prawa swoje i innych, tworzącym literackie światy pełne zaangażowania.

Zapraszamy do spotkania z pisarkami i aktywistkami, które w sierpniu odwiedzą Sopot.

Szirin Ebadi jest aktywistką, nauczycielką akademicką, publicystką i pierwszą sędziną w historii Iranu. Gdy islamiści usunęli kobiety ze wszystkich funkcji publicznych, Ebadi została adwokatem i walczyła o wolność dla ofiar ekstremistów.Jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 roku. Jej książka "Kiedy będziemy wolne: moja walka o prawa człowieka" (tłum. Anna Maria Nowak) ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak Horyzont

Reni Eddo-Lodge jest wielokrotnie wyróżnioną dziennikarką mieszkającą w Londynie. Pisze dla "New York Times", "The Voice", "Daily Telegraph", "The Guardian", "Independent" i "Stylist". Jest zwyciężczynią wielu prestiżowych nagród literackich. Jej pierwsza książka, "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" ( tłum. Anna Sak, wyd. Karakter) stała się bestsellerem "Sunday Times" i została uhonorowana w 2018 roku Jhalak Prize i British Book Award for Narrative Non-Fiction oraz została wybrana jako Foyles Non-Fiction Book of the Year i Blackwell's Non-Fiction Book of the Year. Książka znalazła się także na długiej liście kandydatów nagród Baillie Gifford Prize i Orwell Prize a także została zakwalifikowana jako kandydat nagrody Books Are My Bag Readers Award for Non-Fiction. 

Lijia Zhang to była pracownica fabryki, która została pisarką, komentatorem społecznym i mówcą publicznym. Należy do wąskiego grona obywateli Chin regularnie piszących w języku angielskim dla publikacji międzynarodowych, a jej artykuły były zamieszczane w gazetach, takich jak „The Guardian”, „The South China Morning Post”, „Newsweek” czy „The New York Times”. Jest autorką cieszącego się uznaniem wśród krytyków pamiętnika "Socjalizm jest piękny.Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin" (tłum.Ewa Ledóchowicz, wyd. Prószyński i S-ka.), który zawiera jej wspomnienia z pracy w fabryce rakiet, a jej debiutancka powieść pt. Lotus, poruszająca problem prostytucji we współczesnych Chinach, została wydana przez wydawnictwo Macmillan i wyróżniona w audycji World Book Club radia BBC. 

Ntailan Lolkoki dorastała we wsi w pobliżu Barsaloi na północy Kenii. Gdy miała dwanaście lat zgodnie z tradycją swojego plemienia została obrzezana. Dzisiaj artystka mieszka w Berlinie i angażuje się m.in. w działalność Desert Flower Center, przeciwko przemocy wobec kobiet i przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych. Swoje wspomnienia opisała w książce „Skrzydła dla motyla” (tłum. Bartosz Nowacki, Prószyński i S-ka), które w Polsce ukazały się w sierpniu 2018 roku.

Powiązane wydarzenia