Najgorętsza Książka Lata 2018

Zachęcamy do udziału w plebiscycie Najgorętsza Książka Lata, organizowanym przez partnera Literackiego Sopotu - TVP Kulturę .

Co roku TVP Kultura wybiera 10 pozycji, spośród których tylko jedna ma szansę zostać Najgorętszą Książką Lata. O jej wyborze decydują widzowie. Tym razem czas głosowania na stronie www.najgoretszaksiazkalata2018.tvp.pl mija 16 sierpnia 2018 r., a zwycięska książka zostanie ogłoszona 19 sierpnia podczas naszego festiwalu.

1. „Bajka na końcu świata” Marcin Podolec, Kultura Gniewu

Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie jest najlepsze miejsce dla dziewczynki i psa. Jeśli już jednak mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie ich wyprawy!

2. „Pochód duchów” Jan Polkowski, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Najnowszy zbiór wierszy poety, o którym Stanisław Barańczak powiedział kiedyś, że „ma nieprzepartą chęć mówienia prawdy”.

3. „Inni ludzie” Dorota Masłowska, Wydawnictwo Literackie

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z potoków hiphopowej nawijki wyłania się zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna wizja współczesnej Warszawy.

4. „Północ i Południe” Marek A. Cichocki, Fundacja św. Mikołaja

Zbiór esejów, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie.

5. „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Rafał Księżyk/Marcin Świetlicki, Wydawnictwo Literackie

Marcin Świetlicki — jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę — w obszernej autobiograficznej rozmowie z Rafałem Księżykiem, mistrzem wywiadu rzeki.

6. „Opowiadania bizarne” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Zbiór dziesięciu zaskakujących i nieprzewidywalnych opowiadań pełnych groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy, zmieniających spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

7. „Imigranci wracają do domu” Wojciech Kudyba, PIW

Historia człowieka, który odzyskując pamięć i wspomnienia zepchnięte w podświadomość odkrywa na nowo swoją tożsamość i miejsca na świecie.

8. „Pogrom 1905” Wacław Cholewiński, Zysk i s-ka

Powieść odkrywająca mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.

9. „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdalena Grzebałkowska, ZNAK

Biografia Krzysztof Komedy i poruszający portret pokolenia, dla którego muzyka była całym życiem oraz przepustką do sławy i upragnionego, zachodniego świata.

10. „Jak zawsze” Zygmunt Miłoszewski, W.A.B

Pełna humoru opowieść o tym, czy potrafimy wykorzystać drugą szansę i oszukać los - zabawa w historię alternatywną i ćwiczenie praktyczne z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”. 

Powiązane wydarzenia