9.03.2018

Grzebałkowska, Karpowicz, Kopińska, Łazarewicz, Winnicka wiosną w Sopocie, w Sopotece!

Spotkania przedfestiwalowe

Nasz wiosenny cykl spotkań rozpoczynamy 19 kwietnia rozmową z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, autorami książki 1968. Czasy nadchodzą nowe (wyd. Agora). Tak o swojej książce mówią autorzy: „W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach. W 1968 roku świat, w którym dorastali, jest mniej więcej uporządkowany. Nie grozi im głód, chodzą do szkoły, najlepsi trafiają na uniwersytety. Przynajmniej w teorii. Ale w 1968 roku młodym świat ich rodziców wcale się nie podoba. Niby nic nadzwyczajnego, młodzi zawsze kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawiać. Ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie”.

Ewa Winnicka – reporterka; studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z „Polityką” i „Dużym Formatem”, publikowała także w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Autorka książek: Londyńczycy, Angole, za którą otrzymała Nagrodę „Gryfia”, a także nominacje do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson, Był sobie chłopczyk.

Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie, Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich, Elegancki morderca, Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka, Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza, Koronkowa Robota. Sprawa Gorgonowej. Za reportaż Żeby nie było śladów otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Nike, znalazła się także w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Dzień później (20 kwietnia) zapraszamy na spotkanie z Justyną Kopińską, której ostatni zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet (wyd. Świat Książki) to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska.

Justyna Kopińska - dziennikarka „Dużego Formatu”, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? oraz Polska odwraca oczy. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award” przyznawaną przez The Guardian Foundation i The Reuters Foundation.

24 maja naszym gościem będzie Ignacy Karpowicz, jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Jesienią 2017 roku ukazała się jego powieść Miłość (Wydawnictwo Literackie), o której Ryszard Koziołek napisał: „Retrofuturystyczna powieść, wyzwalająca od wstydu, strachu, niechęci”.

Ignacy Karpowicz – Autor powieści Niehalo, Cud, Gesty,Balladyny i romanse, ości, Sońka. Laureat Paszportu „Polityki”, czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike.

W piątek, 25 maja zapraszamy na trójmiejską premierę książki Komeda. Osobiste życie jazzu (wyd. Znak) Magdaleny Grzebałkowskiej. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedziła między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Ta książka to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Magdalena Grzebałkowska – sopocianka, autorka książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016.

Wszystkie spotkania odbędą się w Sopotece (ul. Kościuszki 14) o godz. 18.00.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

fot. Bogna Kociumbas

Powiązane wydarzenia