12.04.2018

O podboju Pałacu Elizejskiego

Spotkanie z Philippe'em Bessonem

Zapraszamy na spotkanie z pierwszym gościem francuskiej edycji festiwalu. W sobotę 12 maja o godzinie 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się spotkanie autorskie z Philippe’em Bessonem, cenionym francuskim pisarzem, krytykiem literackiem, autorem scenariuszy filmowych.

Philippe Besson ukończył wydział prawa w École supérieure de commerce w Rouen. W 1989 zamieszkał w Paryżu, gdzie początkowo pracował jako prawnik i wykładał prawo pracy. Jego przygoda z pisarstwem sięga 2001 roku, kiedy to po lekturze wspomnień weteranów wojennych wydaje swoją pierwszą powieść, której akcja rozgrywa sie podczas I Wojny Światowej. “Pod nieobecność mężczyzn”, historia inicjacji, intymna opowieść o pierwszych namiętnościach, od razu zostaje doceniona przez krytyków. Zdobywa nagrodę literacką Emmanuel-Roblès. Druga powieść “Jego brat”, nominowana do nagrody Prix Femina i zekranizowana w 2003 przez Patrice Chéreau pod tym samym tytułem jest potwierdzeniem sukcesu. Kolejne lata przynoszą następne nagradzane tytuły, jak np. “Babie lato” (Grand Prix RTL-Lire) czy ostatnio, w 2017 roku, autobiograficzny bestseller “Arrête avec tes mensonges” (“Przestań już kłamać”), w którym Philippe Besson opowiada z powściągliwą czułością o swej skrywanej relacji miłosnej z kolegą szkolnym. Sprzedaż przekroczyła 120.000 egzemplarzy (Prix des Maisons de la Presse). Powieści Philippe’a Bessona przetłumaczone są na 20 języków.Cześć dzieł doczekała się polskich wersji: “Być przez chwilę sobą”, ”Pod nieobecność mężczyzn”, “Babie lato”, “Chłopiec z Włoch”, “Niepewne dni”, “Przypadkowy mężczyzna” wydane zostaly w wydawnictwie Muza, a “James Dean. Żyć szybko” nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Philippe Besson jest rowniez dramaturgiem – jego pierwsza sztuka Un tango en bord de mer” była grana ponad 200 razy w paryskim Théâtre du Petit Montparnasse. Na podstawie jego scenariuszy powstały filmy, w których grali Fanny Ardent, Muriel Robin czy Gérard Depardieu. Philippe Besson pracuje obecnie nad scenariuszem do filmuProcès d’Oscar Wilde”, który będzie kręcony w bieżącym, 2018, roku.

Sporo mówi się o znajomości Philippe’a Bessona z prezydentem Francji, którego postać została opisana w najnowszej książce autora. “Un personnage de roman”, czyli w wolnym tłumaczeniu “Bohater powieści” stanowi zapis podboju Pałacu Elizejskiego przez Emmanuela Macrona. To intymny portret kandydata na prezydenta Francji, relacja przygody przedwyborczej, a także najbardziej wyczekiwana i owiana tajemnicą książka Bessona, wydana jesienią 2017 roku przez wydawnictwo Julliard.

Dzięki Bessonowi znajdujemy się w sercu kampanii Macrona. Kandydat, który zna pisarza i zwraca się do niego na “ty”, spędza z nim wieczór przed oficjalnym ogłoszeniem wyników pierwszej tury.

"Jak się czujesz? – pytam go. Widzę go ożywionego wielką, pełną powagi radością.”

Ciąg dalszy wszyscy znają. 8 maja 2017 roku Emmanuel Macron zostaje najmłodszym prezydentem Francji.

O tym, i o wielu innych wątkach z Philippem Bessonem będzie rozmawiał Piotr Kraśko 12 maja o godzinie 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki przy Placu Zdrojowym 2 w Sopocie. 

fot. Ewelina Kamińska

Powiązane wydarzenia