15.05.2018

Zadie Smith gościem Literackiego Sopotu

18 sierpnia polscy czytelnicy będą mieli okazję do spotkania z jedną z najważniejszych współczesnych pisarek - Zadie Smith. Spotkanie będzie zapowiedzią przyszłorocznej edycji festiwalu, poświęconej literaturze brytyjskiej.

Zadie Smith jest  autorką powieści „Białe zęby”, „Łowca autografów”, „O pięknie”, „Londyn NW”, „The Embassy of Cambodia” i zbioru esejów „Jak zmieniałam zdanie”. Jest też redaktorką „The Book of Other People”. W 2002 roku Smith została wybrana na członka Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Dwukrotnie – w 2003 i 2013 roku – literacki magazyn „Granta” wymienił ją w gronie 20 najlepszych młodych powieściopisarzy brytyjskich. Jej debiutancka powieść "Białe zęby" zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000. Powieść "O pięknie" - wydana w 2005 roku, została nominowana do Nagrody Bookera oraz przyniosła Zadie Smith nagrodę Orange Prize for Fiction. Każda jej książka trafia zarówno na listy bestsellerów, jak i do zestawień najważniejszych książek roku. Jesienią 2017 roku ukazała się w Polsce jej ostatnia powieść "Swing time", za którą ponownie znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Bookera Zadie Smith regularnie publikuje w „New Yorker” i „New York Review of Books”, jest także profesorem zwyczajnym twórczego pisania na nowojorskim uniwersytecie . Mieszka w Londynie i Nowym Jorku z mężem i dwójką dzieci.

W sierpniu nakładem wydawnictwa Znak ukaże się zbiór jej esejów "Widzi mi się", a już dziś zapraszamy na premierowe czytanie fragmentów podczas Europejskiej Nocy Literatury, która odbędzie się 9 czerwca we Wrocławiu.Europejska Noc Literatury

fot. Bogna Kociumbas

Powiązane wydarzenia